Pohledy do krabiček

 

Menu:

Mitsubish L3M1 Nippon Go - Arii 1/72

PZL-23A/B Karas - Heller 1/72 

 

 

 

Mitsubishi L3M1 Nippon Go - Arii 1/72

 

 

 

..Novou rubriku začínám pořádnou exotikou..Jedná se z největší pravděpodobností o prachstaré výlisky (forma z roku 1966) půjčené od jiného japonského výrobce a to LS Models.  Model představuje málo rozšířenou, ale o to zajímavější dopravní verzi bombardéru Mitsubishi G3M „Nell.“ Do historie letectví se zapsala mimo jiné i letem kolem světa. Klasická „Nell“ od LS je občas vidět i na českých webech a to i hezky postavená. Rozdíly verzí řešil výrobce rámečkem s jiným trupem. Sehnat se dá dokonce i nový kit, alespoň např. Válka jej nabízí v ceně někde kolem 400,-,ale já jej získal bazarový za 250,- a určitě jej někdy postavím. Předloha je to parádní..

Z krabičky se dá postavit jak "Nippon", tak námořní transportní verze bombardéru "Nell" vyráběná továrnou Yokosuka. Naprostým šokem byl pro mě povrch výlisků s negativně naznačenými řadami nýtů a zkouška lícování hlavních dílů, to jsou věci, které by téhle vykopávce mohla závidět kdejaká současná stavebnice pokládaná za mainstream. Naopak za nedostatky považuju "hračkovitost" stavebnice a né úplně precizní práci lisaře :-)

Jestli mají moje názory nějakou váhu se v nahotě ukáže až do toho říznu :_)

 

Něco málo k historii předlohy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nippon_(aircraft)

Základní popis variant Mitsubishi G3M:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_G3M#Variants

Zde něco v Japonštině o obletu planety:

http://homepage3.nifty.com/airhistory-nippon/nipponflight.html

http://blog.goo.ne.jp/sat-kamikaze/e/c94bee3b772b43cfb8128595ae80137d

 

"sterilní " japonské balení s vyobrazením stroje, který obletěl planetu.

Co mě opravdu zarazilo je nýtování ..na stařičké stavbnici z japonska je nýtování naznačenou moderní "nagativní" formou. Tedy v současném modním trendu. Při pohledu na výlisky jsem tomu nemohl uvěřit ..I rytí paneláže je na dnešní dobu slušné..

Naopak tloušťka rámečku, zástřiky a otřepy odkazují na věk stavebnice a nijak neuchvátí

Další specialitou je naznačení označení - hinomaru na ploše křídla, to je opravdu návrat do modelářského pravěku. Naštěstí linka není nijak hrubá a půjde v pohodě odbrousit..

Díly prosklení nejsou špatné, ale budou potřebovat přeleštit. Přebal "dopraváku" obsahuje i kryty věží pro bombardovací verzi.

Díly polovin trupu jsou stejně jako křídlo pěkně naryté a onýtované

Rámeček menších dílů..Křidélka a kormidla nejsou moc čistě odtříknutá, to ale může být nedostatek mého exempláře..Některá detaily nestojí za moc a některé vůbec za nic.

Další japonská "hračkoidní" specialita ..černý rámeček.

 a na závěr ještě pár obrázků této exotické předlohy :

 

 


 

PZL-23A/B Karas - Heller 1/72 

 

Tady  je náhled do krabky letitého a díky přebalu od Směru dostatečně známého modelu, ale třeba se budou hodit. Jiná „dvaasedmdesátka Karaše“ která by tenhle starý polotovar nahrazovala, neexistuje.

V současné době zatím není v obnovené produkci starších výlisků Heller s novými obtisky a tak musím vzít za vděk bazarovým úlovkem. Cena s ohledem na určitou vzácnost téhle staroby nebývá v příliš dobrém poměru ke kvalitě –  viz. Ebay

Výlisky jsou v pozitivu a mají dost otřepů. Plast je tradičně Hellerovsky měkký, ale mám vyzkoušeno, že za pomoci žiletkové pilky a kosy od Tamiye se dobře reje, tmelí a brousí. Do budoucna dokoupím plechy, protože toho alespoň k napodobení originálu toho Hellerovi poměrně dost chybí.

Dva staré boxarty za kterými se staré výlisky vyskytují

 

Jak je možno s výlisky naložit je vidno např zde:

www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=57&t=63589&p=1239047&hilit=karas#p1239047

 

Výlisky křídel a kormidel jsou docela pěkné. U karteru motoru došlo během pnutí plastu k odlomení několika táhel k ventilům.

Díly křídel a kormidel jsou slušné

Trupy jsou hroší. Paneláž je rozplizlá. Napodobení "prachovek"  na odpružení podvozkových bačkor nevypadá špatně. Ventilační otvory a prolisy v oblasti za motorem jsou pro moje účely použitelné

čiré díly jsou jak je u starých Hellerů zvykem v poněkud horší kvalitě lisování než klasický plast. Kabinka má otřep od rámečku, který bohužel zasahuje do "skla" 

Detaily, pokud se o nich dá mluvit nejsou špatné, ale je jich podstatně méně než na předloze

Na závěr trocha inspirace: